Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2012

Επιτέλους, τίτλος!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Μετά από 27 ανεπιτυχείς προσπάθειες για κατάκτηση ενός τουρνουά Grand Slam, ο Άντι Μάρεϊ χθες επιβλήθηκε του Νόβακ Τζόκοβιτς με 3-2 σετ στο US Open και έβαλε στην τροπαιοθήκη του την πολυπόθητη κούπα.

Ο Σκοτσέζος τενίστας προηγήθηκε με 2-0 σετ. Η απάντηση του Σέρβου όμως ήταν άμεση και ισοφάρισε σε 2-2. Ο Μάρεϊ όμως ήταν καλύτεος στο 5ο σετ και με 6-2 στα games πήρε τελικά τη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί πως το 1ο σετ κρίθηκε στο tiebreak, με τον Μάρεϊ να βγαίνει κερδισμένο ύστερα από ΄87 λεπτά και με επιμέρους σκορ 12-10.
Ο Βρετανός έκανε και ένα ρεκόρ με τη χθεσινή του νίκη. Έγινε ο 1ος τενίστας που κατακτά την ίδια χρονιά χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο (μέσα στη χώρα του κιόλας) και το US Open, από το 1988 και τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Σεούλ, όπου το τένις επανήλθε στα ολυμπιακά αγωνίσματα.  Παράλληλα φέρνει ξανά στο προσκήνιο τους Άγγλους τενίστες, μιας και το συγκεκριμένο τουρνουά είχε κατακτήσει τελευταία φορά Βρετανός (Φρέντ Πέρι) το …1936!
Ο Άντι Μάρεϊ σκαρφάλωσε στο Νο 3 της παγκόσμιας κατάστασης, σε μια χρονιά που σίγουρα δεν θα ξεχάσει!