Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου 2011

Με Ισπανία ή Γαλλία η Ελλάδα στους «8» του Ευρωμπάσκετ

Με την βαριά ήττα (67-83) από τη Ρωσία, η Ελλάδα τερμάτισε τρίτη στον όμιλο και θα περιμένει την Κυριακή να μάθει τον αντίπαλο της στους “8” του Ευρωμπάσκετ. Θα είναι ο ηττημένος του ζευγαριού Ισπανίας-Γαλλίας. Το παιχνίδι της Δευτέρας (18:00) είναι χωρίς βαθμολογική σημασία.
Η Εθνική πλήρωσε την έλλειψη συγκέντρωσης στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην αήττητη από το ξεκίνημα της διοργάνωσης Ρωσία. Ενώ άρχισε με 5 στα 5 στα τρίποντα, στη συνέχεια επιδόθηκε σ' ένα απίστευτο ρεσιτάλ αστοχίας και νευρικότητας, μετρώντας 14 σερί προσπάθειες από τα 6.25 χωρίς επιτυχία.
Ο αρχικός προσανατολισμός ήταν να περιοριστεί ο Κιριλένκο και να περιοριστούν οι ζημιές από την περιφέρεια. Μέχρι ενός σημείου τα κατάφερε η Εθνική, αλλά οι Ρώσοι με τις δυνατότητες και τα φυσικά προσόντα κοντά στο καλάθι κυριάρχησαν με την έναρξη του β' ημιχρόνου.
Αν και οι άμυνα είναι το κύριο χαρακτηριστικό των δυο ομάδων, το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό. Η Ελλάδα, παρά την εμφανή αδυναμία στα αμυντικά ριμπάουντ, έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο κι έμεινε μέσα στο παιχνίδι χάρη στο εξαιρετικό παιχνίδι επιθετικά του Κώστα Κουφού. Στο 35' η Εθνική μείωσε στους 5 πόντους, αλλά στη συνέχεια με δυο απανωτά τρίποντα “τελείωσαν” το ματς οι Ρώσοι.
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 39-42, 57-65, 67-83
ΕΛΛΑΔΑ: (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 5, Ζήσης 10, Βασιλειάδης, Καλάθης 7, Φώτσης 10, Παπανικολάου 3, Μαυροειδής 4, Μπράμος 8, Κουφός 15, Σλούκας, Καϊμακόγλου 5.
ΡΩΣΙΑ (Ντέιβιντ Μπλατ): Βορόντσεβιτς 6, Μοζγκόφ 19, Μπίκοφ 4, Φριτζόν 6, Σβεντ 15, Σαμπάλκιν, Χριάπα 11, Αντόνοφ, Μόνια 6, Πονκρασόφ 3, Κιριλένκο 13.